Ni missar väl inte vad som händer ute i världen runt omkring oss?
Här nedan presenterar högstadieredaktionen länkar till artiklar om sådant som fått stort utrymme i media den senaste veckan:
Israelisk militär avfyrar 70 misiler, 23 döda
Israel attackerar iranska mål som svar till Iransk beskjutning mot Israeliska baser, denna attack ska vara som svar till Israelisk attack mot mål nära Syriens huvudstad damaskus. Totalt är 23 döda.
https://www.svd.se/israelisk-miltar-flyglarm-i-golanhojderna
https://www.expressen.se/nyheter/israel-iran-har-avfyrat-raketer-mot-golan/
Fängslade amerikaner frisläppta från Nordkorea
Tre amerikaner med sydkoreanskt ursprung som varit fängslade i Nordkorea har under veckan blivit släppta och har nu återvänt till USA. Snart efter att de kom tillbaka så släptes nyheten att ett möte mellan Donald Trump och Kim Jon-Un kommer ske i Singapore.
https://www.svd.se/kim-motet-med-trump-blir-historiskt
Eurovision, Benjamin Ingrosso vinner i topplistorna
Benjamin Ingrossos låt ”Dance you off” Förlorade till Israels bidrag ”toy” av Netta Barzilai så har ”Dance you off” slått ”toy” i topplistorna där den redan har över 12 miljoner spelningar.
https://www.expressen.se/noje/benjamins-tack-till-svenska-folket-efter-eurovision/