Legoland
Lego kommer ifrån Danmark och år 1968 öppnades en park i Billund, Danmark. Den är uppbyggd på karuseller, parkmiljö och lego byggnader. Nu kommer lite bilder och hiss och diss om Legoland!
Min hiss:

Lego byggnaderna är väldigt coola, speciellt nyheten som kom i år. Då har de byggt upp några av de högsta byggnaderna i världen bara i Lego. De har även byggt upp andra delar i världen, tex Nederländerna, Sverige och Norge.

Det finns en vattenattraktion som heter ”Viking river splash” där man åker i en gummiring runt i en vatten bana. Det går upp och ner och man får lite vatten på sig. Tillslut kommer man till ett fall där det blir ett splash!
Min diss:
Det finns en attraktion där man åker runt bland legodjur i en zoo bil. Den är väldigt kort och man tröttnar snabbt. Men yngre barn gillar den nog!
Sofia Kuylenstierna, 5D